Ультразвукова терапія (УЗТ) – базується на застосуванні механічних коливань ультрависокої частоти (800-3000 кГц) з метою лікування та профілактики. Основою УЗТ є специфічна взаємодія ультразвуку з біологічними тканинами.
Механізми дії ультразвуку
Ультразвук здійснює знеболюючу, протизапальну, протиалергійну та розсмоктуючу дію. Основу фізіологічної та лікувальної дії ультразвуку становлять викликані ним механічний, тепловий і фізико-хімічний ефекти, співвідношення між якими залежить від інтенсивності впливу і умов проведення процедури. Важливу роль відіграє і нервово-рефлекторний механізм впливу на організм. Механічна дія обумовлена високочастотними коливаннями, які передаються тканинам, що контактують з випромінювачем ультразвуку. Теплова дія виникає в результаті трансформації частини поглиненої енергії ультразвукових хвиль в тепло. Фізико-хімічна дія ультразвуку визначається також механічним резонансом, під впливом якого прискорюється рух молекул, посилюється їх розпад на іони, змінюється ізоелектричний стан, утворюються нові електричні поля.
Застосування ультразвукової терапії
Ультразвук відноситься до числа активних фізичних факторів, що володіє багатостороннім впливом на різні органи і системи. Ефект дії УЗТ проявляється впливом на внутрішньоклітинні та тканинні процеси, на проникність клітинних мембран, зміну процесів осмосу і дифузії, інтенсивність протікання ферментативних процесів окислення, кислотно-лужний баланс та електричну активність клітин.
Основні показання проведення УЗТ:
- захворювання опорно-рухового апарату;
- для відновлення після травм, переломів, операцій, пошкоджень кістково-м’язової системи;
- хронічні неспецифічні запальні захворювання бронх та легень (дихальна недостатність, бронхіальна астма, хронічний бронхіт, хронічна пневмонія);
- захворювання органів травлення (хронічний коліт, дискінезія кишечника, панкреатит, хронічний гастрит, холецистит, виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки);
- шкірні захворювання (алергічні процеси, склеродермія, ліподистрофія);
- захворювання ЛОР-органів;
- хвороби та наслідки операцій ока;
- стоматологічні захворювання);
- гінекологічні та урологічні захворювання (безплідність, простатит).
Ультразвуком не рекомендується вливати на ділянки серця та головного мозку, чутливі росткові зони кісток у дітей.
Також, УЗТ протипоказана при таких синдромах: неврологічному, астенічному, гіпертонічному, гіпотонічному, вегетативній дистонії, інтоксикації, порушенні ритму серця, флеботромбозі, жовтяниці, печінкових та ниркових коліках.
Методики та техніки ультразвукової терапії
Перед тим, як призначати ультразвукову терапію, бажано провести санацію осередків хронічних гнійних інфекцій. Перед процедурою шкіру змащують в області дії контактною речовиною, щоб забезпечити її акустичний контакт з ультразвуковою голівкою апарата. Щоб провести дію на стопи, кисті, ліктьові, променево-зап'ясткові, гомілковостопні суглоби їх занурюють у ванночку з водою, температура, якої від 32 до 36 градусів Цельсія.
УЗТ терапію обов’язково проводять через контактне середовище, яке унеможливлює наявність повітря між робочою поверхнею голівки вібратора і поверхнею дії.
Виділять такі методики проведення УЗТ:
- порожнинні та поверхневі;
- лабільні та стабільні.
Ультразвукова дія здійснюється на відповідних ділянках тіла, так званих полях, площа яких 150-250 см2. На перших процедурах вплив проводиться на 1-2 поля, при хорошому перенесенні, вже з третьої або четвертої процедури кількість полів збільшується до 3-4. Дія на одному полі триває від 2-3 хв до 5-10 хв, а вся процедура – не більше 12-15 хв.
У реабілітаційному центрі “Твоє Здоров’я” курс ультразвукової терапії може складатись з 6-ти чи 12-ти процедур, які проводяться кожен день або через один день. УЗТ застосовують у комплексі із іншими методиками лікування та реабілітації задля досягнення стабільних позитивних результатів.