Інструментальна мобілізація м'яких тканин (IMMT) - дозволяє ефективно працювати із структуральними обмеженнями м'яких тканин. ІММТ - це методика, яка швидко завоювала популярність завдяки своїй дієвості залишаючись при цьому неінвазивною. Вона виконується за допомогою спеціально розроблених інструментів (англ. Instrument Assisted Soft Tissue Mobilisation або IASTM), які дозволяють виявляти і лікувати фасціальні обмеження (наприклад, фіброз).
Як і будь-який інший метод мануальної терапії, ІММТ не є самодостатнім і його необхідно поєднувати із іншими підходами (наприклад, мобілізаціями суглобів, комплексами лікувальних вправ).
Як працює інструментальна мобілізація м'яких тканин?
Використання IASTM ефективне щодо фасціальних обмежень і рубцевої тканини. Ергономічний дизайн цих інструментів дає можливість знаходити обмеження і обробляти уражену ділянку з відповідним тиском.
ІММТ супроводжується виникненням «контрольованого мікропошкодження» ураженої структури з подальшою місцевою запальною реакцією. Це ініціює реабсорбцію неадекватної кількості фіброзу або надлишкової рубцевої тканини і сприяє запуску каскаду відновних процесів, що призводять до ремоделювання уражених тканин. Адгезії в м'яких тканинах, які можуть виникнути в результаті хірургічного втручання, іммобілізації, багаторазового розтягування або інших механізмів, руйнуються, дозволяючи відбутися повному функціональному відновленню.
Показання до застосування ІММТ:
- обмежений рух;
- біль під час руху;
- проблеми рухового контролю;
- проблеми з рекрутуванням м'язів;
- медіальний/латеральний епікондиліт;
- синдром зап'ястного каналу;
- біль у шиї/спині;
- п'яткова шпора;
- тендиніт ротаторної манжети.
- тендиніт власної зв'язки надколінника (“коліно стрибуна”);
- тендиніт задньго великогомілкового м'язу;
- біль у п'яті/тендиніт ахіллового сухожилля;
- хвороба де Кервена;
- післяопераційні та травматичні рубці;
- міофасциальний больовий синдром;
- хронічний набряк суглобів, пов'язаний з розтягуваннями/деформаціями;
- розтягнення зв'язок;
- розтягнення м'язів;
- негострий бурсит;
- рефлекторна симпатична дистрофія;
- синдром клацання пальця;
- біль в тазостегновому суглобі;
- синдром клубово-великогомілкової тракту;
- синдром розколотої гомілки;
- гострі/хронічні розтягнення зв'язок гомілкостопу.
Протипоказання
Порушення цілісності тканин (відкрита рана, інфекційний процес, пухлина).
Наявність таких імплантантів, як кардіостимулятор, внутрішній дефібрилятор, центральний венозний катетер.
Тромбоз глибоких вен.
Фізіологія і користь використання методики IMMT
У ході досліджень були розглянуті переваги ІММТ на клітинному рівні. До позитивних ефектів належать збільшення проліферації фібробластів, зменшення рубцевої тканини, посилення судинної реакції і ремоделювання неорганізованої матриці колагенових волокон після застосування IASTM.
Фібробласт вважається найважливішою клітиною позаклітинного матриксу. Відновлення, регенерація і обслуговування м'яких тканин відбуваються в позаклітинній матриці. Фібробласт синтезує позаклітинну матрицю, яка крім багатьох інших речовин включає в себе колаген, еластин і протеоглікани. Фібробласти мають здатність реагувати, як механо-трансдуктори – вони здатні виявляти біофізичну деформацію, таку як стиснення, кручення, зміщення і запускати механо-хімічну реакцію.
Види інструментів для мобілізації м'яких тканин (IASTM)
Існують різновиди інструментів і компаній з різними підходами до їх дизайну (матеріал, форма і т. п.)
Інструменти з нержавіючої сталі - кращі інструменти для ІММТ. Тканина та м’язи добре реагують на взаємодію із ними. Виготовляються різного розміру для різних частин тіла.
Пластикові інструменти - новинка на ринку. Є багато моделей придатних для роботи в мануальній терапії. В основному використовуються для навчання перед переходом до наступного класу інструментів.
Нефритові інструменти – набагато важчі і більш слизькі, ніж вищезгадані інструменти. Легко ламаються при падінні.
Застосування сучасної методики інструментальної мобілізації м'яких тканин (ІММТ) ефективно доповнює комплекси реабілітаційних програм нашого центру.