Фонофорез – вид ультразвукової терапії. Суть методики в поєднанні фізичної дії ультразвуку і медикаментозної дії лікарських препаратів. Це дає змогу лікам всмоктуватися в капіляри – найдрібніші кровоносні судини.
Фонофорез проводиться із використанням високочастотних ультразвукових коливань 800–3000 кГц малої інтенсивності. При цьому, чим вища частота ультразвукових коливань, тим на меншу глибину проникає ультразвук – ця властивість допомагає застосовувати його з терапевтичної метою. Акустичні властивості також мають значення, а саме їх здатність поглинати ультразвук, шкіра межує з підшкірної клітковиною, яка має інші акустичні властивості. В діагностиці (УЗД) використовуються відмінності в акустичних властивостях здорових і хворих тканин.
Переваги фонофорезу
У сучасній медицині і косметології фонофорез застосовується досить активно завдяки своїм безперечним перевагам:
- Фонофорез сприяє активному насиченню тканин киснем, підвищенню еластичності сполучних тканин і тим самим омолодженню шкіри.
- Вплив введеного під шкіру препарату триває значний час після проведення процедури.
- Ультразвук впливає на клітини, як масаж, активізуючи обмінні процеси, кровообіг, а також надаючи лімфодренажний ефект.
- Ультразвук ефективно зменшує набряки, активізує регенерацію тканин, має протизапальну дію.
Найбільш поширеними симптомами для застосування фонофорезу є:
- синдром замороженого плеча або адгезивний капсуліт;
- артрит;
- тендиніт.
Фонофорез, частіше за все, використовується для лікування запалення сухожиль м’язів, а також інших м’яких тканин для зменшення больових відчуттів.
Під час процедури проведення фонофорезу використовують гідрокортизон, дексаметазон, саліцилат, які є протизапальними препаратами. Іноді використовують лідокаїн, як знеболюючий засіб місцевої дії.
Як впливає ультразвук на тканини організму людини?
Ультразвук стимулює обмінні процеси в клітинах тканин, що призводить до збільшення кількості нуклеїнових кислот та покращення поглинання клітинами кисню. Завдяки змінам на клітинному рівні проникність кровоносних судин підвищується.
Під впливом ультразвуку рубцева тканина стає менш щільною і помітною, менше стягує тканини, тому фонофорез знайшов широке застосування в післяопераційному періоді (він до того ж сприяє загоєнню ран) і при лікуванні рубців з косметичною метою. Покращується стан після курсу фонофорезу і при спаєчних процесах в різних порожнинах тіла після оперативних втручань і запальних процесів.
Фонофорез володіє також обезболюючим ефектом та застосовується при болях різного походження. Під час проведення процедури зменшується больовий синдром, активізується робота органів ендокринної системи, збільшується рівень глюкортикоїдів та інсуліну в крові. Завдяки цьому підвищується імунітет, відновлюються тканини організму.
Процедуру фонофорезу застосовують при захворюваннях:
- які супроводжуються больовим синдромом (радикулітах, невралгії, невритах, хворобі Бехтєрєва);
- кістково-м’язової системи, травмах, захворюваннях хребта;
- внутрішніх органів (виразка шлунку, хронічні холецистити, гінекологічні, ЛОР-захворювання, запальні захворювання бронхо-легеневої системи, хвороби очей);
- післяопераційні стани, рубці на шкірі.
Фонофорез протипоказаний при будь-яких гострих процесах (може ще більше загострити процес), захворюваннях крові, доброякісних і злоякісних новоутвореннях, а також при важких захворювання внутрішніх органів.
Косметологія і фонофорез
У косметології фонофорез використовують для омолодження шкіри. Така процедура сприяє покращенню циркуляції крові, оновлює клітини, надає еластичності та пружності шкірі, розкриває пори, розгладжує зморшки, клітини шкіри краще поглинають кисень, нормалізується стан жирної шкіри. У поєднанні з іншими косметичними процедурами – використовується і при целюліті. Від стану шкіри людини залежить кількість процедур. У реабілітаційному центрі “Твоє Здоров’я” тривалість процедури фонофорезу становить в середньому 10-30 хв. Результат можна побачити вже після п’ятої процедури.