Коксартроз, або артроз тазостегнового суглоба - повільно прогресуюче захворювання, яке нерідко призводить до інвалідності.
Для того щоб зупинити руйнування суглоба, необхідно впливати на його причину. Просте полегшення болю не зупиняє розвиток коксартроза, який сучасна медицина відносить до важковиліковних захворювань. Проте, коксартроз можна успішно лікувати. І не тільки зупинити його розвиток, але і в значній мірі відновити функції тазостегнового суглоба.
Лікування коксартрозу |
Курс 10 занять ІНДИВІДУАЛЬНА ЗНИЖКА ВІД -5% ДО -20% |
|
Причини і симптоми коксартрозу
Існують три основні причини коксартроза:
- Підвищене навантаження на тазостегновий суглоб.
- Недостатня кількість синовіальної рідини.
- Погіршення кровопостачання суглобових тканин.
Перше зазвичай буває пов'язане з надмірною вагою або захворюваннями хребта, в результаті яких вага тіла розподіляється на суглоби нерівномірно. Вроджені вади розвитку, такі як дисплазія кульшового суглоба, також грають не останню роль у розвитку коксартрозу.
Причиною погіршення кровопостачання є порушення роботи нирок і м'язові спазми. Дефіцит синовіальної рідини, яка виконує роль суглобової змазки, виникає на тлі обмінних порушень в організмі, зокрема, при ендокринних розладах.
Ключові симптоми коксартрозу - це біль і хрускіт в тазостегновому суглобі, які виникають або посилюються при ходьбі.
На першій стадії захворювання біль в суглобі проходить після відпочинку.
На 2-ій і особливо 3-ій стадіях коксартрозу біль стає постійним. Руйнування суглобового хряща призводить до тертя кісток, тугого руху суглоба. Згодом відбувається вкорочення ноги, виникає кульгавість. Суглоб повністю позбавляється рухливості, що вимагає його заміни протезом.
Деформуючий артроз тазостегнового суглоба
Нерідко деформуючий артроз тазостегнового суглоба виникає через перекіс таза. Основні причини перекосу таза і пов'язаного з ним коксартроза - неоднакова довжина ніг, дисфункція крижово-клубового суглоба і сколіоз хребта.
У 60% людей ноги мають неоднакову довжину. Якщо одна нога довша за іншу не більше ніж на 1-1,5см, це зазвичай не робить істотного впливу на здоров'я тазостегнових суглобів. Але якщо різниця в довжині ніг становить понад 1,5-2см, це може привести до перекосу тазу. В цьому випадку навантаження на правий і лівий тазостегнові суглоби значно різняться. Надмірне навантаження на суглоб призводить до його зносу і руйнування хрящової тканини.
Вправи при коксартрозі (методика кінезотерапії)
Лікувальні вправи за методикою кінезотерапії при коксартрозі застосовуються для того щоб збільшити рухливість і обсяг рухів тазостегнового суглоба. Найпростіші вправи - це вільні махи ногою в положенні стоячи. У положенні лежачи на спині можна здійснювати рухи ногами як при їзді на велосипеді, згинати ноги в колінах, не відриваючи ступні від підлоги, відводити ногу в сторону, не відриваючи її від підлоги. Види і інтенсивність вправ, так само як і лікування тазостегнового суглоба визначають симптоми хвороби. У разі значного обмеження рухів в суглобі вправи слід виконувати з обережністю і тільки за призначенням лікаря.
Лікування коксартрозу у реабілітаційному центрі “Твоє здоров’я”
При коксартрозі 1-го і 2-го ступеня досягається значне полегшення або повне усунення симптомів і стійка ремісія. Значно поліпшується або повністю відновлюється рухова функція суглоба. Розвиток захворювання зупиняється. Починається відновлення хрящових тканин. Попереджаються ускладнення, інвалідність, відпадає необхідність у хірургічній операції. Поліпшується фізична працездатність і якість життя.