Артроз колінного суглоба – це процес поступового руйнування гіалінового хряща, який покриває головки великогомілкової і стегнової кісток і забезпечує їх ковзання відносно одна одної. Поширена назва цього захворювання - гонартроз.
Лікування гонартрозу |
Курс 10 занять ІНДИВІДУАЛЬНА ЗНИЖКА ВІД -5% ДО -20% |
|
Процес руйнування хряща починається з порушення обміну речовин і зміни молекулярних біохімічних процесів. Хрящової шар кістки стає все тоншим, змінюється його структура - відбувається розшарування, розтріскування, розділення волокон хряща. У міру зменшення хрящової тканини відбувається звуження суглобової щілини. Ковзання в суглобі викликає тертя, що призводить до прискореного руйнування хряща, оголення кісток, знерухомлення суглоба і, як наслідок, інвалідності або необхідності протезування.
Ендопротезування колінного суглоба означає його заміну штучним імплантатом. Цей вид хірургічного лікування проводиться на останній стадії колінного артрозу, коли ніякі консервативні методи вже не допомагають. Однак цю ситуацію можна запобігти, якщо вчасно провести повноцінне лікування.
Причини гонартрозу
Артроз колінного суглоба традиційно відноситься до вікових захворювань. Як правило, він виникає після 40 років, переважно у жінок.
Останнім часом колінний артроз помітно молодшає. На це є об'єктивні причини - в першу чергу, недолік фізичної активності (особливо ходьби!), сидячий спосіб життя і неправильне харчування, яке призводить до надмірної ваги.
Недолік рухової активності зменшує приплив крові до суглобів, що призводить до порушення обмінних процесів. Атеросклероз і варикозна хвороба, при якій в ногах виникає застій крові, також сприяють погіршенню кровопостачання суглобових тканин. У свою чергу порушення обмінних процесів призводить до дегенеративно-дистрофічних змін хрящових тканин - артрозу колінних суглобів.
До факторів розвитку гонартрозу відносяться також травми коліна:
- вивихи
- розриви менісків
- переломи
- розтягнення
- численні мікротравми (спортивні, професійні та ін.)
Підвищені навантаження на колінні суглоби, найчастіше пов'язані з надмірною вагою. Крім того, захворювання може бути спровоковано хірургічною операцією на коліні, зокрема, видаленням меніска, яке в 90% випадків призводить до артрозу колінного суглоба. У деяких випадках гонартроз виникає на тлі запального процесу - артриту колінного суглоба, або жене.
Стан колінного суглоба в великою мірою залежить від роботи печінки і нирок. Печінка відіграє важливу роль у синтезі колагену - будівельного матеріалу суглобових хрящів. При погіршенні її роботи («млявості печінки»), синтез колагену сповільнюється. В результаті процес зносу хрящових тканин значно випереджає процес їх поновлення. Як наслідок - прогресуюче руйнування хряща.
Нирки керують кровообігом нижньої частини тіла, в тому числі колінних суглобів. Погіршення їх роботи призводить до порушення кровопостачання суглобових тканин. При цьому поряд з колінним артрозом можуть розвиватися такі захворювання, як сечокам'яна хвороба і подагра.
Симптоми артрозу колінного суглоба
Найбільш характерні симптоми артрозу колінного суглоба - це біль в коліні, обмежена рухливість суглоба, хруст в коліні, деформація суглоба і ніг. Біль в колінному суглобі при гонартрозі посилюється під час бігу, спускання і підйому по сходах, присідань, при довгому стоянні на ногах. Посилення болю в коліні при артрозі відчувається також у сиру погоду, холодну пору року. При рухах біль супроводжується похрустуванням або поскрипуванням в суглобі.
Обмежена рухливість коліна при гонартрозі проявляється утрудненим, хворобливим згинанням та розгинанням ноги, а також неможливістю повністю зігнути ногу (більше ніж на 90 градусів). Із поєднанням запального процесу в області колінного суглоба може спостерігатися почервоніння, припухлість.
Інтенсивність симптомів артрозу колінного суглоба залежить від ступеня або стадії захворювання:
- на 1 стадії колінний артроз проявляється невеликими болями, які виникають при спускання по сходах, бігу, значних фізичних навантаженнях і швидко проходять в спокої, можлива ранкова скутість колінного суглоба;
- гонартроз 2-го ступеня означає значне руйнування хрящової тканини і посилення симптомів, болі в коліні стають все більш стійкими, інтенсивними, виникають при будь-яких рухах ноги і супроводжуються хрустом, краї стегнової і великогомілкової кісток розростаються, що призводить до потовщення і деформації суглоба;
- при артрозі колінного суглоба 3-го ступеня болі стають постійними і не проходять навіть у спокої, після тривалого відпочинку, суглоби значно деформуються, ноги згинаються О- або Х-подібно, виникає нестабільність коліна, відбувається зміна ходи, розвивається кульгавість, згинання та розгинання коліна все більше обмежується, поки не стає повністю неможливим, на цій стадії захворювання хрящова тканина практично повністю зникає, що призводить в підсумку до інвалідності.
Лікування артрозу колінного суглоба
Комплекс вправ розроблений за методикою кінезотерапії у нашому реабілітаційному центрі “Твоє Здоров’я” дозволяє досягнути максимальних результатів у лікуванні артрозу колінного суглоба 1-го і 2-го ступеня, при яких больові симптоми в значній мірі усуваються, а рухливість суглоба поліпшується або повністю відновлюється.
При лікуванні 3-го ступеня артрозу колінного суглоба досягається деяке полегшення симптомів, поліпшується рухливість суглоба, в деяких випадках вдається запобігти хірургічній операції. Якщо ж гоноартроз перебуває в запущеному стані і без хірургічного втручання практично неможливо обійтися, то й тут методика кінезотерапії значно допоможе Вам у підготовці до операції ендопротезування суглоба та пришвидшить післяопераційну реабілітацію.
Профілактика гонартрозу
Головні засоби профілактики це розумні фізичні навантаження і повноцінне харчування. Щоб уникнути артрозу колінного суглоба слід стежити за своєю вагою. В якості профілактики гонартрозу підходять далеко не будь-які фізичні навантаження. Біг, стрибки, важка атлетика швидше протипоказані, аніж корисні. З іншого боку, ходьба (піші прогулянки), катання на велосипеді, плавання можуть принести велику користь. Рух для колінного суглоба необхідний, однак навантаження на нього повинні бути продуманими.